افزایش ظرفیت جذب هیات علمی پژوهشی :: پایگاه خبری کافه دانشگاهیان

پایگاه خبری کافه دانشگاهیان

دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برای تبلیغات در پایگاه خبری کافه دانشگاهیان بزرگترین پایگاه اطلاع رسانی دانشگاههای کشور با شماره 09101308639 تماس حاصل فرمایید Image

افزایش ظرفیت جذب هیات علمی پژوهشی

  • ۱۱۰

وزیر بهداشت با اشاره به ماموریت گرایی دانشگاه‌های علوم پزشکی، جزییات ماموریت‌های واگذار شده را اعلام کرد و گفت: جذب دستیار پژوهش، سرباز نخبه و جذب هیات علمی پژوهشی توسعه می‌یابد.

به گزارش  پایگاه خبری کافه دانشگاهیان ، دکتر بهرام عین اللهی امروز ۲ بهمن در بیست و نهمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی در محل دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: ماموریت های کنترل و کاهش عوارض ناشی از تصادفات و سوانح ترافیکی به شیراز، بیماری های قلب و عروق به اصفهان، تحقیقات علوم دارویی به تبریز، مدیریت اقتصاد سلامت به ایران، بیماری های غدد و متابولسیم به تهران و شهیدبهشتی واگذار شده است.

وی افزود: همچنین ماموریت های بیوتکنولوژی با محوریت تغذیه سالم به مشهد و شهیدبهشتی، سرطان ها به شهید بهشتی، کنترل و پیشگیری از خودکشی به ایلام و همدان، ارتقای سلامت اجتماعی و جوانی جمعیت به مازندران، ریزگردها و بیماری های تنفسی به اهواز، آینده پژوهی تحقیقات به کرمان، فرآوری های بیولوژیک به زنجان، گیاهان دارویی به لرستان و طب ایرانی، سبک زندگی ایرانی اسلامی به قم واگذار شده است.

عین اللهی خاطرنشان کرد: اقداماتی که انتظار می رود در حوزه تحقیقات توسعه پیدا کند، جذب دستیار پژوهش، سرباز نخبه و جذب هیات علمی پژوهشی است. همچنین حوزه دانشجویی تحقیقات در چند دوره جشنواره رازی رشد پیدا کرده است. این دانشجویان در موسسه نیماد مورد حمایت قرار می گیرند.

وزیر بهداشت با اشاره به شاخص های پیشرفت های حوزه سلامت از ابتدای انقلاب اسلامی، افزود: ابتدای انقلاب امید به زندگی ۵۴ سال بود که اکنون به ۷۶ سال رسیده، مرگ و میر نوزدان از ۳۲ در هزار به ۸ در هزار کاهش یافته، مرگ و میر مادران باردار از ۲۵۵ در ۱۰۰ هزار تولد زنده به ۲۵ در ۱۰۰ هزار تولد زنده رسیده، کاهش مرگ کودکان از ۱۳۵ در هزار تولد زنده به ۱۳ در هزار تولد زنده رسیده و بیماری های واگیر در کشور کنترل شده است. شبکه بهداشت کشور با ایجاد ۱۸ هزار خانه بهداشت توسعه پیدا کرده است.

وی افزود: دسترسی مردم به خدمات پیشرفته سلامت در اقصی نقاط کشور به دست آمده، توسعه کمی و کیفی نظام آموزش و پژوهش انجام گرفته و پاسخگویی به نیازهای جامعه توسعه یافته است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: هدف مشترک همه ما ایجاد نظام پیشرفته سلامت در تمدن نوین اسلامی است. همزمان بتوانیم با رشد تمدن این کار را انجام دهیم. پژوهش در تحقق این هدف نقش اساسی دارد.‌

عین اللهی با اشاره به ادغام نظام بهداشتی با درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اکنون ۶۷ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی، ۲۲ هزار عضو هیأت علمی، ۲۷۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی، ۸۶۱ مرکز تحقیقاتی، ۷۲ پژوهشکده، ۱۰۱ مرکز تحقیقات بالینی، ۳۶ بیوبانک و ۵۸۱ هزار پرسنل سلامت که به مردم خدمت ارائه می کنند، مشغول به کار هستند.

وی جشنواره رازی را نمادی تلاش های پژوهش در حوزه سلامت برشمرد و گفت: هدف اصلی ما از فعالیت های پژوهشی، کسب و توسعه علم نافع، اعتلای مادی و معنوی کشور است. پژوهش به دنبال حل مسائل و نیازهای کشور است. توجه به نام دانشمند بزرگ «رازی» هم نشان دهنده توجه به هویت علمی کشور است.

وزیر بهداشت با اشاره به موفقیت ایران در پیشگیری و درمان کرونا در سطح جهان گفت: علی رغم همه تهدیدات و محدودیت ها، در همه گیری کرونا شاهد فعالیت های مثمرثمر پژوهشی و تولید واکسن های متعدد بودیم به نحوی که ایران از کشورهای موفق این حوزه بود.

عین اللهی با بیان اینکه همه دانشگاه های علوم پزشکی موظف هستند که سیاست ها و اولویت های خود را تعیین کنند، گفت: هر استان و دانشگاه علوم پزشکی باید اولویت های خود را در حوزه سلامت تعیین کرده و بر اساس آن برنامه ریزی کند. ممکن است نیازهای هر استانی متفاوت باشد و در اینجا اهمیت ماموریت گرایی خود را نشان می دهد. تجزیه و تحلیل نیازهای هر استان‌، بیماری های شایع در استان و امکاناتی که در اختیار دارد، باید احصا شود تا پژوهش ها بر مبنای آن انجام گیرد.

وی با اشاره به برنامه عدالت و تعالی نظام سلامت به عنوان محور اصلی برنامه های وزارت بهداشت گفت: عدالت به این معنی که همه دانشگاه های علوم پزشکی بتوانند در پژوهش نقش داشته باشند و با توجه به ماموریت هایی که به آنها داده می شود این کار را به انجام برسانند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: سعی داریم به سمتی حرکت کنیم که مرجعیت علمی که فرموده رهبری معظم انقلاب کسب کنیم و در افق آینده با به کارگیری روش های نوین علمی، فناوری های جدید، دیپلماسی علمی و بهبود اقتصاد دانش بنیان را عملیاتی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بهره وری از مطالبات جدی ما از دانشگاه های علوم پزشکی است، افزود: شاید لازم باشد امکانات پژوهشی و مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها تجمیع شود و به سمت ایجاد آزمایشگاه های مرکزی و پژوهشگاه های بزرگ حرکت کنیم و از امکاناتی که وجود دارد در جهت رفع نیازها استفاده کنیم.

عین اللهی با اشاره به کسب رتبه ۱۵ علمی ایران در جهان و کسب رتبه اول منطقه در حوزه علوم پزشکی، افزود: ایران از بین ۱۳۲ کشور در شاخص جهانی نوآوری رتبه ۶۲ را بدست آورده است. همچنین از ۷۷ هزار و ۷۹۱ مقاله علمی تولید داخل تعداد ۳۱ هزار و ۸۶۴ مقاله مربوط به حوزه پزشکی است که در واقع ۴۰ درصد تولیدات علمی کشور را علوم پزشکی به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به حمایت جدی دولت از حوزه سلامت گفت: این حمایت در تاریخ کشور بی نظیر است و تسهیلات بسیار خوبی در حوزه دانش بنیان ها ایجاد شده است.

وزیر بهداشت افزود: ۱۵ پارک علم و فناوری در حوزه سلامت ایجاد شده است. اما نکته مهم در اینجا بحث تجاری سازی محصولات دانش بنیان است. نیاز داریم که از مرحله دانش بنیان به تجاری سازی محصولات جهش پیدا کنیم.

وی گفت: وزارت بهداشت تضمین می کند که هر محصول باکیفیتی که به تایید سازمان غذا و دارو و معاونت درمان وزارت بهداشت برسد قطعاً تولید آن را در کشور گسترش می دهیم. به عنوان نمونه به تازگی وزارت بهداشت قرارداد ۳۵ دستگاه سی تی اسکن تولید داخل را با دانشگاه ها منعقد کردیم تا از واردات آن بی نیاز شویم. تجاری سازی یکی از مهمترین خواسته های دانش بنیان ها است.

عین اللهی افزود: از ۱۴۴۱ شرکت دانش بنیان حوزه علوم پزشکی تعداد ۳۱۳ شرکت در سال ۱۴۰۲ ایجاد شده اند. حوزه سازمان غذا و دارو به دانشگاه های علوم پزشکی در استان ها هم برای صدور برخی مجوزهای دانش بنیان تفویض اختیار کرده است تا بتوانیم به تجاری سازی محصولات بیشتر کمک کنیم.

وی همچنین از صدور مجوز تولید ۲۱۸ محصول سلامت محور توسط سازمان غذا و دارو خبر داد و گفت: از ۷۴۰ محصول تجاری سازی شده جدید در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری سلامت ایجاد شده است. ۱۱ مرکز نوآوری، ۱۴ مرکز رشد، ۱۵ پارک علم و فناوری و ۸ هزار نفر شاغل در شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت وجود دارد.

وزیر بهداشت با اشاره به توسعه روش های نوین در علوم پزشکی گفت: ما نباید به وضع موجود قانع باشیم. علم به سرعت در حال رشد است و موضوعات بین رشته ای و استفاده از همه علوم در درمان ها و روش های متعدد درمانی بسیار مورد توجه است. دانشمندان علوم پزشکی باید در حوزه هایی مانند سلول درمانی، ژن درمانی و مهندسی بافت حرکت های جدیدی را شروع کنند.

وی گفت: در یک برهه ای از تاریخ، درمان عمدتاً به سمت داروها حرکت کرد. شاید برخی از شرکت های دارویی بزرگ دنیا دنبال این نیستند که درمان های غیر دارویی توسعه پیدا کند. دومین تجارت بزرگ دنیا بعد از نفت، دارو است. از همین رو داروهای جدید قیمت های نجومی دارند. ما از علومی می توانیم استفاده کنیم که وابستگی به دارو کم شود و با آن علوم نوین بیماری ها درمان شوند.(به نقل از مهر)

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: fdpub@yahoo.com
  • تلفن: 02166490178
  • فاکس: 02166490179
  • موبایل: 09121308639
  • آدرس خبرگزاری: تهران، میدان انقلاب اسلامی، خ 16 آذر روبروی درب غربی دانشگاه تهران ک پارسی پ 6

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم؛ سردبیر پایگاه خبری: مهندس سامان بیات ترک.