بازنگری مصوبه کنکور :: پایگاه خبری کافه دانشگاهیان

پایگاه خبری کافه دانشگاهیان

دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برای تبلیغات در پایگاه خبری کافه دانشگاهیان بزرگترین پایگاه اطلاع رسانی دانشگاههای کشور با شماره 09101308639 تماس حاصل فرمایید Image

بازنگری مصوبه کنکور

  • ۹۰

به گزارش کافه دانشگاهیان، عبدالحسین خسروپناه صبح امروز در نشست خبری که به مناسبت سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شده بود با ارائه گزارش عملکرد این شورا طی یکسال گذشته درباره بازنگری مصوبه کنکور گفت: به داوطلبان کنکور این اطمینان را می دهم که مصوبه ای که توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور ابلاغ شده بود اجرا می شود.

وی ادامه داد: عدالت آموزشی در مصوبه کنکوری شورا تحقق یافت و این مصوبه در مسیر تمدن نوین اسلامی بوده و با وجود موانع فراوان مصوب و ابلاغ شد، برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به آن انتقاد داشتند که سه جلسه با حضور رییس مجلس دراین خصوص تشکیل شد و استدلال شورای عالی انقلاب فرهنگی را پذیرفتند، مصوبه دیگری توسط برخی نمایندگان دراین خصوص ارائه شد که شورای نگهبان آن را رد کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: من به داوطلبان کنکور این اطمینان را می دهم، نگران نباشند مصوبه کنکوری شورا همان طور که امسال اجرا شد سال های دیگر نیز اجرا می شود تاثیر نمره معدل دبیرستان در کنکور لحاظ می شود و تاثیر این نمره در سال های دیگر افزایش خواهد داشت.

وی افزود: کسانی که معتقد هستند این مصوبه در راستای عدالت اجتماعی قرار ندارد از جزئیات آن به طور کامل مطلع نیستند، شورا با این مصوبه دست مافیای کنکور را قطع کرد.

وی در پاسخ به سوال مهر درباره تدوین اساسنامه تشکیل سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور نیز گفت: سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزشی کشور سازمان مهمی است که قرار است زیر نظر ریاست جمهوری باشد، با توجه به تکثری که در سنجش و ارزشیابی وجود دارد و نیاز به یک وحدت رویه وجود داشت ایجاد سازمان مذکور مصوب و توسط رییس جمهور ابلاغ شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر مشغول تدوین اصول حاکم بر اساسنامه هستیم، زمانی که تمام شود اساسنامه ابلاغ می شود. مسئولیت آن با ستاد تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی است و در شوراهای این ستاد مرتب بحث و بررسی می شود. کارگروه و میز اختصاصی در این خصوص تشکیل شده است و در آینده نزدیک ابلاغ می شود.

وی درباره سئوال دیگر مهر درخصوص آخرین وضعیت آیین نامه ارتقا نیز گفت: مقام معظم رهبری در خصوص ارتقا اساتید و اینکه آیا مقالات محوریت داشته باشند یا خیر فرمایشات فراوانی داشتند دبیرخانه شورا برهمین اساس مجموعه ۹۰ صفحه ای از منظومه فکری رهبری در خصوص آیین نامه ارتقا را تهیه کردو از آن نموداری تهیه شده است در حال حاضر با کمک نخبگان علمی کشور اصول حاکم برآیین نامه در ستاد علم و فناوری را مصوب کردیم.

دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: وزارتخانه های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد همکاری خوبی در این زمینه داشته اند، در کل دانشگاه های کشور هیات های اندیشه ورز علم و فناوری راه اندازی شده است و اصول حاکمی که در دبیرخانه با کمک وزارتخانه های مذکور و دانشگاه آزاد کارکردیم برای تمام دانشگاه ها ارسال کردیم این هیات ها نظر خود را ارائه می دهند آیین نامه ای که وزارت علوم تدوین کرده است براساس این اصول حاکم بازنگری خواهد شد. در آینده نزدیک مصوبات آن را در شورا خواهیم داشت و تا آخر سال ابلاغ شود.

خسرو پناه افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی طی ۴ دوره ای که طی کرده است، در دوران قرارگاهی قرار دارد و به دنبال تبدیل شورا به قرار گاه علم و فرهنگ در کشور است .

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: فردا برنامه سالگرد شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود و در آن چیستی و چگونگی قرارگاه مورد بحث قرار می گیرد؛ چراکه این موضوع به عنوان فناوری نو برای اولین بار در کشور و نهاد حاکمیتی شکل گرفته است؛ طبیعتا در این راستا نیازمند گفت و گو هستیم و طی چند ماه اخیر از افرادی که تجربه کار قرارگاهی داشته اند استفاده کرده ایم.

خسروپناه گفت: در یک سال اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۸ جلسه برگزار کرده و ۵۳ مصوبه داشته است و در کنار شورای عالی، شورای معین برگزار می شود که ۶۴ جلسه مربوط به شورای معین است‌. 

وی ادامه داد: سند تحول شورای عالی توسط رییس جمهور ابلاغ شده است و در این دوره سند تحول را عملیاتی کرده ایم. اکنون ۴ ستاد علم و فناوری، فرهنگی و اجتماعی، تعلیم و تربیت و خانواده و زنان شکل گرفته است  امروز رییس جدید شورای خانواده و زنان مشخص می شود، دراین دوره شورای زنان و خانواده بهره فراوانی از زنان نسل سوم و چهارم انقلاب خواهد برد و بیانیه گام دوم در شورای مذکور محقق شده است .

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: حدود ۱۰۰ میز کاری در ۴ ستاد فعال هستند و و هر میز چهار کار، راه بینی، راهبردی، راهبری و راه سنجی را انجام می دهد.

خسروپناه اظهار کرد: برای اولین بار در شورا مرکز «رصد، برنامه ریزی و ارزیابی» را تشکیل داده ایم و تاکنون ۸۵ مرکز رصد خانه علم و فرهنگی و تعلیم و تربیت در کشور شناسایی شده اند که در ارتباط وسیعی با مرکز رصد شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارند و اطلاعات را در اختیار میز ستاد قرار می دهند تا بتوانند کار رصدی انجام دهند.

وی ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوباتی که ۲۰ سال گذشته تصویب شده اند را مورد ارزیابی قرار می دهد و از دستگاه ها و وزارت خانه ها می خواهد تا جزئیات فعالیت های خود را به صورت کامل در اختیار دبیرخانه قرار دهد تا کار رصد و نظارت انجام شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: در حال حاضر ۹ دستگاه درباره مصوبات عفاف حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارش خود را ارائه کرده اند همچنین دانشگاه آزاد و وزارت علوم نیز درباره مصوبات علم و فناوری گزارش خود را ارائه داده اند.

ایجاد قرارگاه حجاب و عفاف در شورا

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره اجرای مصوبه حجاب و عفاف تاکید کرد: وظیفه سیاست گذاری در عرصه عفاف و حجاب به عهده شوراست و راهبری آن بر عهده وزارت کشور است، البته در جلسات مربوط به عفاف و حجاب حضور پیدا می‌کنیم اما احساس کردیم در ابعاد راهبری کارویژه های لازم انجام نشده لذا ایجاد قرارگاه عفاف و حجاب را در راستای کمک به وزارت کشور مصوب کردیم .

وی ادامه داد: البته باید گفت که سیاست های حجاب و عفاف کامل است و نیاز به سیاست جدید ندارد این قرارگاه در ۱۰ محور تشکیل شده است که اولویت با ۵ محور از این ۱۰ محور بود.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: fdpub@yahoo.com
  • تلفن: 02166490178
  • فاکس: 02166490179
  • موبایل: 09121308639
  • آدرس خبرگزاری: تهران، میدان انقلاب اسلامی، خ 16 آذر روبروی درب غربی دانشگاه تهران ک پارسی پ 6

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم؛ سردبیر پایگاه خبری: مهندس سامان بیات ترک.