راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در هند :: پایگاه خبری کافه دانشگاهیان

پایگاه خبری کافه دانشگاهیان

دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

برای تبلیغات در پایگاه خبری کافه دانشگاهیان بزرگترین پایگاه اطلاع رسانی دانشگاههای کشور با شماره 09101308639 تماس حاصل فرمایید Image

راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در هند

  • ۸۲

راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در هند

رییس دانشگاه تهران تشکیل پارلمان دانشگاهی مشترک بین دانشگاه‌های بزرگ ایران و هند و استقرار دبیرخانه آن در این دانشگاه را پیشنهاد کرد و گفت: راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در هند یکی از هدف گذاری‌ها در زمینه توسعه حضور در خارج از مرزهای جغرافیایی است.

سید محمد مقیمی در دیدار با «رودرا گائوراو شرست» سفیر هند در ایران که در محل دفتر رییس دانشگاه انجام شد، با تاکید بر اشتراکات فرهنگی ۲ کشور بر توسعه روابط علمی، دانشگاهی، اقتصادی و سیاسی تهران - دهلی نو تاکید کرد.

وی افزود: برگزاری دوره‌های مشترک دانشگاه تهران و دانشگاه‌های برتر هند با اعطای مدرک مشترک، انتخاب دانشگاه‌های معتبر هند به عنوان مقصد فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران و برعکس و همچنین برگزاری تورهای کوتاه‌مدت برای دانشجویان ۲ کشور به منظور بازدید از ظرفیت‌های علمی و فرهنگی یکدیگر از زمینه‌های مورد علاقه این دانشگاه برای گسترش همکاری دانشگاهی با کشور هند است.

رییس دانشگاه تهران از گسترش حضور این دانشگاه در پهنه ایران و گسترش فعالیت‌های آن در سطح کشور به عنوان یک سیاست مدیریت دانشگاه طی ۲ سال اخیر نام برد و در زمینه توسعه حضور دانشگاه تهران در خارج از مرزهای جغرافیایی نیز اظهار داشت: دانشگاه تهران در حال توسعه همکاری‌های بین‌المللی با اولویت کشورهای همسایه و کشورهای همسو و هم‌راستا با راهبردهای نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مقیمی ادامه داد: در این راستا، فعالیت برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور عراق را آغاز کرده‌ایم و توافق‌هایی با بخش‌های دولتی و غیردولتی عراق به منظور راه‌اندازی شعبه این دانشگاه در شهرهای مختلف عراق داشته‌ایم.

آغاز پذیرش دانشجو در شعبه گرجستان دانشگاه تهران از بهمن ۱۴۰۲

وی با بیان اینکه نجف اشرف اولین شهر هدف گذاری شده در کشور عراق برای راه‌اندازی اولین شعبه دانشگاه تهران در این کشور است، افزود: در کشور سوریه نیز همکاری مشترکی را با دانشگاه دمشق به منظور راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در این کشور آغاز کرده‌ایم.

رییس دانشگاه تهران تصریح کرد: همچنین در شعبه گرجستان دانشگاه تهران از بهمن ماه ۱۴۰۲ نسبت به پذیرش دانشجو اقدام می‌کنیم. رییس پردیس بین‌المللی ارس دانشگاه تهران که به عنوان مسئول راه‌اندازی شعبه گرجستان منصوب شده است، هفته گذشته در سفر به کشور گرجستان بازدیدی از فضای مهیا شده برای شعبه دانشگاه داشت و این شعبه به زودی افتتاح می شود.

مقیمی، راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در هند را به عنوان یکی از هدف گذاری‌های دانشگاه در زمینه توسعه حضور دانشگاه تهران در خارج از مرزهای جغرافیایی یاد کرد و بیان داشت: بخش قابل اعتنایی از اعضای هیأت علمی دانشگاه تهران از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های معتبر هندوستان هستند.

وی ادامه داد: این موضوع در کنار اشتراکات فرهنگی و همچنین مذاکراتی که در ماه‌های اخیر با علمای تراز اول کشور هندوستان داشته‌ایم، زمینه را برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه در این کشور و توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی دو کشور روشن‌تر می‌کند. پیگیری فعالیت‌های مقدماتی به منظور راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در کشور هندوستان به دکتر نجفی برزگر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران محول شده است.

پیشنهاد شکل‌گیری پارلمان دانشگاهی مشترک بین دانشگاه‌های بزرگ ایران و هند

رییس دانشگاه تهران با بیان تجربه برگزاری هفت اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ ایران و روسیه در تهران و مسکو، از برنامه‌ریزی به منظور رقم خوردن این تجربه بین دانشگاه‌های بزرگ ایران و چین با محوریت دو دانشگاه تهران و نانجینگ خبر داد.

مقیمی با ارائه پیشنهاد برگزاری اجلاس رؤسای دانشگاه‌های بزرگ ایران و هند، گفت: پیشنهاد می‌کنم پارلمان دانشگاهی مشترک بین دانشگاه‌های بزرگ ایران و هند شکل بگیرد، دبیرخانه آن در دانشگاه تهران مستقر شود و چهار کمیسیون تخصصی شامل کمیسیون‌های ادبیات و فرهنگ، کارآفرینی و فناوری اطلاعات و کمیسیون برنامه‌ریزی نشست‌های مشترک علمی برای توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در این پارلمان شکل بگیرد؛ به گونه‌ای که بین دانشگاه‌های واجد شرایط و علاقمند برای عضویت در این پارلمان تقسیم کار صورت گیرد تا آینده روشنی را برای گسترش روابط علمی بین دانشگاه‌های دو کشور ترسیم کنند.

گسترش همکاری‌های ایران و هندوستان در زمینه کارآفرینی

مؤسس و رییس کرسی کارآفرینی یونسکو در جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: هند در زمینه توسعه کارآفرینی یکی از موفق‌ترین کشورها است که کارهای بزرگی را در زمینه کارآفرینی هم به صورت علمی و هم عملیاتی انجام داده است. امروز در ایران نیز بحث کارآفرینی به عنوان یکی از اولویت‌ها در سطح ملی هدفگذاری شده است و ۲ کشور می‌توانند همکاری‌های علمی و عملیاتی وسیعی در این زمینه داشته باشند، به ویژه که دانشکده کارآفرینی به عنوان یک دانشکده مستقل در دانشگاه تهران فعال است و یکی از محورهای کلیدی شعار دانشگاه تهران در دوره جاری مدیریتی، بر تحقق دانشگاه کارآفرین تاکید دارد.

اعلام آمادگی دانشگاه تهران برای میزبانی اولین نشست پارلمان دانشگاهی مشترک ایران و هند

مقیمی با اعلام آمادگی برای میزبانی اولین نشست پارلمان دانشگاهی ایران و هند در اوایل سال جدید میلادی در تهران با حضور رؤسای ۱۴ دانشگاه بزرگ ایران و رؤسای دانشگاه‌های بزرگ هندوستان، گفت: یکی از اولین فعالیت‌های مشترک می‌تواند راه‌اندازی یک شرکت انتشاراتی مشترک با دانشگاه‌های برتر هند به منظور نشر آثار علمی اندیشمندان و دانشمندان ۲ کشور باشد.

تمایل سفیر هند در ایران برای تبادل فناوری

رودرا گائوراو شرست سفیر هند در تهران نیز در این دیدار، طراحی برنامه‌های کاربردی و عملیاتی برای گسترش روابط علمی و دانشگاهی بین هند و ایران را موجب تعمیق دوستی ۲ کشور دانست و اظهار داشت: همکاری بین دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و گروه‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی دانشگاه‌های معتبر هند می‌تواند نقطه شروع خوبی برای همکاری باشد تا این همکاری به تدریج به رشته‌های دیگر نیز تسری پیدا کند. دو کشور در حوزه فناوری‌ها نیز به پیشرفت‌های بومی و مستقلی دست پیدا کرده‌اند که می‌توانیم به تبادل این پیشرفت‌ها فکر کنیم.

وی با ابراز تمایل برای اعطای بورسیه‌های جامع دانشگاه‌های معتبر هندوستان به داوطلبان نخبه ایرانی در تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری همه رشته‌ها به جز پزشکی، مهندسی و حقوق، اعلام کرد: این بورسیه‌ها تمامی هزینه‌های آموزش و اقامت در هند را پوشش می‌دهد.
سفیر هند در تهران با اظهار اینکه تعداد دانشجویان بین‌الملل دانشگاه‌های این کشور رو به کاهش رفته است، یکی از دلایل این روند کاهشی را مشکلات مربوط به پرداخت به دلیل تحریم‌ها دانست.

سفیر هند در ایران در بخش دیگر سخنانش به جمعیت جوان هند و تناسب نداشتن ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های هند با میزان تقاضا، خاطرنشان کرد: این فرصتی برای دیگر کشورها به منظور جذب داوطلبان آموزش عالی در هند است. با توجه به نزدیکی فرهنگی و تمدنی هند و ایران، دانشگاه‌های معتبر ایران بویژه برای دختران دانشجوی هندی مناسب‌تر از دانشگاه‌های دیگر کشورها است و تحصیل آنها در ایران مایه آسودگی خاطر بیشتری برای والدین آنها خواهد بود.

استقبال سفیر هند از ایده ایجاد پارلمان دانشگاهی بین هند و ایران

رودرا گائوراو شرست همچنین ضمن استقبال از راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در این کشور، ایده رییس دانشگاه تهران در زمینه ایجاد پارلمان دانشگاهی مشترک هند و ایران را ایده‌ای امیدبخش برای پیشرفت در همکاری‌ها دانست.

وی در پایان در پاسخ به معاون بین‌الملل دانشگاه تهران در زمینه احیای انجمن استادان زبان فارسی در هند، گفت: فارسی به عنوان یکی از ۹ زبان کلاسیک هند شناخته می‌شود، بنابراین زبان فارسی توسعه خوبی در هند خواهد داشت. بر این اساس، فعالیت انجمن استادان زبان فارسی در هند مهم‌تر از قبل هم خواهد بود چراکه ما به کمک بیشتری از سوی ایران برای گسترش آموزش زبان فارسی نیازمند هستیم. علاقمند هستیم کتاب‌های ادبی فارسی و هندی به طور مستقیم به زبان هندی و فارسی ترجمه شوند، چون زبان‌های شرقی احساسات خاصی را منتقل می‌کنند که در زبان غربی مغفول می‌مانند، بنابراین خوب است که ترجمه به صورت مستقیم انجام شود.

درخواست برای احیای انجمن استادان زبان فارسی در هند

به گزارش دانشگاه تهران، الهام امین‌زاده معاون بین‌الملل دانشگاه تهران نیز در این دیدار با یادآوری فعالیت ۱۳۹ کرسی زبان فارسی در هند و ۱۵ کرسی زبان فارسی در کشمیر، از سفیر هند در تهران خواست تا احیای انجمن استادان زبان فارسی در این کشور مورد توجه قرار گیرد.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی به تجربه راه‌اندازی پارلمان آسیایی در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و اظهار داشت: پیشنهاد رییس دانشگاه تهران در زمینه ایجاد پارلمان علمی و دانشگاهی ایران و هند می‌تواند همبستگی بین دو ملت را تعمیق بخشد.

اعلام آمادگی برای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات هندی در دانشگاه تهران

در ادامه این دیدار، گسترش همکاری‌های علمی دو کشور در زمینه‌های فناوری اطلاعات، محیط زیست، علوم دریایی، گردشکری، مدیریت بحران، علوم کامپیوتر، معماری و شهرسازی، خودروسازی، نفت و گاز و پتروشیمی و انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی دلاور مدیرکل اعضای هیأت علمی و دانشجویان بین‌الملل دانشگاه تهران مورد تاکید قرار گرفت.

فرزانه اعظم لطفی مدیر گروه زبان و ادبیات اردو دانشگاه تهران نیز برای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات هندی در دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران اعلام آمادگی کرد.

شناسایی رشته‌های پرمتقاضی و مورد نیاز در هند

کریم نجفی برزگر عضو هیأت علمی دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه فرآیند راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران در هندوستان با اجرای طرح مطالعاتی در زمینه شناسایی رشته‌های پرمتقاضی و مورد نیاز در هند آغاز شده است، گفت: با وجود اینکه دانشگاه‌های معتبر با رتبه‌های جهانی مطلوب در هند فعال هستند، اما تقاضای جمعیت جوان هندوستان برای آموزش عالی، بیش از ظرفیت موجود دانشگاه‌های هند است. بنابراین این کشور به عنوان یک مقصد مناسب برای راه‌اندازی شعبه دانشگاه تهران مورد توجه ما قرار دارد. (به نقل از ایرنا)

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

مطالب پیشنهادی

تماس با من

  • ایمیل: fdpub@yahoo.com
  • تلفن: 02166490178
  • فاکس: 02166490179
  • موبایل: 09121308639
  • آدرس خبرگزاری: تهران، میدان انقلاب اسلامی، خ 16 آذر روبروی درب غربی دانشگاه تهران ک پارسی پ 6

همکاری با ما

چنانچه مایل به همکاری با ما هستید می توانید اخبار و مقالات خود را از طریق راه های ارتباطی به دست ما برسانید تا بعد از تایید سردبیر سایت منتشر نماییم؛ سردبیر پایگاه خبری: مهندس سامان بیات ترک.